Po intenzívnom využívaní zeme pri pestovaní zeleniny či iných plodín je nevyhnutné vrátiť do pôdy živiny, ktoré boli rastlinami použité. Najrýchlejším a zároveň jednoduchým spôsobom ako dodať pôde humus je “zelené hnojenie”.
Podľa dostupných možností ľudia hnoja maštaľným hnojom, granulovaným či inak spracovaným prírodným hnojivom alebo hnojivami umelými.
Potešiteľné je, že sa opäť začína do popredia dostávať “zelené hnojenie”.
Zelené hnojenie spočíva v pestovaní rastlín, ktoré pokryjú povrch pôdy, zabránia rastu burinám a súčasne chránia povrch pôdy pred vysychaním. Organická hmota (rastliny zeleného hnojenia) dodávajú do pôdy uhlík vo forme humusu. Korene rastlín prevzdušňujú pôdu a vyťahujú živiny z väčších hĺbok do ornice čím zlepšujú štruktúru pôdy a zabraňujú zaburineniu.
Ako postupovať pri tejto metóde ekologického hnojenia?
Okrem výberu vhodnej plodiny treba tiež dodržať zásadu, že sa nemá používať rastlina príbuzná tej, ktorá bola pestovaná na ploche pred zeleným hnojením, alebo bude nasledovať po zelenom hnojení.
Pred siatím musíme zbaviť pôdu zvyškov predchádzajúcich plodín a buriny. Plochu spracujeme do hĺbky len niekoľko cm. Semeno nie je potrebné siať do riadkov, semená na malých plochách jednoducho rozhodíme rukou na povrch pôdy (nerobíme riadky), hrabličkami zapravíme pod povrch a dobre utlačíme. Následne polejeme ako inú plodinu.
V malých záhradkách je dobré rastliny posekať na malé kúsky keď dosiahnu výšku asi 5 cm. Po posekaní treba nechať rastliny niekoľko dní zaschnúť a až potom vpraviť do hĺbky najviac 15 cm. Čerstvé by mohlo v zemi začať hniť. Výsledkom je dodávka organickej hmoty do pôdy, hnojenie pôdy a zvýšená schopnosť pôdy udržať vlahu.
Ešte ste nevyskúšali zelené hnojenie?
Najvyšší čas.
Je to nie len ekologické, ale aj ekonomické hnojenie.