Pestovateľ zeleniny v poslednom období je vystavený mnohým zmenám. Nebudeme ich spomínať všetky, ale prioritné postavenie patrí dvom. Je to zmena klímy, kedy tropické letné dni sa stávajú bežnou záležitosťou aj u nás, pričom často bývajú umocnené i dlhšie trvajúcimi suchami. Práve táto skutočnosť podmieňuje druhú zmenu a to je zmena sortimentu pestovaných zelenín. V našich podmienkach sa už môžeme pustiť do pestovania zelenín, ktoré pochádzajú z pestovateľských oblastí z juhu Európy.
Na tento jav zareagovala i spoločnosť Franchi Slovakia zahrňujúca do svojej ponuky už okrem osvedčených teplomilných kultúr i novinky reprezentujúce kríženca melóna a uhorky a tým je tortarello (Cucumismelo var. flexuosus). Raz je popisované ako melón, inokedy ako uhorka a preto i na obaloch osiva od spoločnosti FranchiSementiS.p.A. nájdete nápis cetriolomelone, čo zahŕňa jeho všeobecnú a zároveň výstižnú charakteristiku kríženca. Doposiaľ u nás je k dispozícii jedna jeho odroda a to TortarelloBarese.
Jednoznačne sa najviac podobá šalátovej uhorke, či už po vzhľadovej alebo chuťovej stránke. Z hľadiska morfologickej stavby má matnejší povrch mierne vráskovitej šupky, ktorá je tmavozelená. Iba mierne zakrútené, tmavo-zelené plody valcovitého tvaru s pozdĺžnymi ryhami sú 35 až 80 cm dlhé. Odporúča sa ich zberať do dĺžky 40 cm. Oproti uhorkám je lepšie stráviteľné a nebýva horké, ba naopak vekom sladne. Je to zdravá a chutná zelenina stredomorského stolovania, vhodné k priamej konzumácii alebo na prípravu rôznych druhov šalátov.
Pestovaním tohto druhu u nás sme získali nasledovné poznatky:
- Jedná sa o tradičnú zeleninu regiónu Puglia. Jej pestovanie v iných oblastiach Talianska má skôr lokálny charakter, ale talianski producenti osív tento druh distribuujú i do iných európskych štátov, v ktorých je kuriozitou.
- Pri výseve je potrebné dodržiavať rady producenta osiva o výsevných vzdialenostiach a selekcii vzídených jedincov, pričom termíny výsevu uplatniť tie, ktoré sa aplikujú u nás a to je začať až po výseve uhoriek. Semená sa sejú do vyhriatej pôdy, hniezd, hlbšie, až do 5 cm. Treba rátať s tým, že oproti uhorkám má nižšiu klíčivosť.
- Tomuto druhu zeleniny je potrebné zabezpečiť dostatok organickej hmoty, vlahu a slnečné stanovište.
- Uvedený druh je veľmi náročný na teploty. Pestovanie je možné vykonávať iba pri horúcich letách. Pri horúcom lete jedince poskytovali plody s požadovanou hmotnosťou a dobrými chuťovými vlastnosťami. Ak sú teploty počas vzchádzania a leta nízke nemožno počítať s vysokými úrodami. V jeseni sa úroda značne znižuje a plody nadobúdajú fľaškovitý tvar. Trvalejší dážď spôsobuje praskanie plodov zospodu a stimuluje vznik plesňových chorôb. Na teploty pod + 4 °C je tortarello veľmi vnímavé, pričom jedince im vystavené rýchlo odumrú.
- Eliminovanie nepriaznivých vplyvov počasia odporúčame pre prax vykonať tým spôsobom, že by sa overované kultivary pre skoršie dosiahnutie úrody pestovali v skleníku a na vertikálnom vedení, ktoré odporúčame i v záhradke.
- Parcely tortarella počas vegetácie sú značne napádané živočíšnymi škodcami a to mäkkýšmi (slizovce a slizniaky), ktoré požierajú listy a spodnú časť plodov opretých o pôdu. Zo stavovcov zase hrabošmi a chrčkami, ktoré konzumujú nielen vrchnú časť alebo konce plodov, ale i koreňové krčky, či základňu internódií, čo zistíme podľa ich vädnutia a ľahkého oddelenia od zvyšku rastliny.
- Plody pri vyhotovovaní šalátových mís možno využiť aj na dekoračné účely.
- Pestovanie tortarella využiť v záhradkárskych podmienkach, upriamiť sa na odrody, ktoré tvarovo pripomínajú uhorky, pretože okrem tmavých existujú i bledozelené (svetlé) jedince.
- Pripomíname, že výška úrody u nás oproti ich miestu vzniku je asi polovičná, ale chuť zostáva veľmi dobrá.
- Pre pestovateľov spoločnosť FranchiSementi S.p.A. dodáva i iné hybridy, medzi ktorými v Taliansku je obľúbené carosello, čo sa taktiež u nás veľmi osvedčilo.
Ján Piešťanský, Branislav Starinský