Obrovský cesnak (Allium ampeloprasum) dosahujúci veľkosť až sedem centimetrov.

Vysádzame ho v marci až apríli, ale môžeme aj na jeseň v septembri až októbri, do ľahšej, humóznej, zeminy s dobrou zásobou živín.

Pri jarnej výsadbe ho zberáme v auguste. Struky sú výnimočnej kvality, majú oproti normálnemu cesnaku miernejšiu arómu.

Pre svoju veľkosť sa veľmi dobre šúpe. Vzrast je veľmi silný, pre svoju modrozelenú hrubú vňať pripomína skôr pór.

Podľa literatúry by mal byť plne mrazuvzdorný. Je to rastlina, ktorá sa neradí medzi cesnaky, chuťovo je porovnateľná s pórom, len má cesnakovú príchuť.

Rastliny sú mohutnejšie ako cesnak a kvetné stopky v dobrých podmienkach môžu dosiahnuť výšku až dva metre.

Najzaujímavejším je to, že hlavičky môžu vážiť až 500 gramov / jeden plod.

SLONÍ CESNAK – ( Allium ampeloprasum var. ampeloprasum ) je trváca rastlina. Podľa názvu ide o odrodu veľkých rozmerov. Má vysokú, pevnú, kvitnúcu stonku a široké ploché listy. Chuť je jemnejšia ako cesnak a možno ju konzumovať surovú v šalátoch, praženú alebo dusenú. Niekedy sa zamieňa so sólo cesnakom.

Sloní cesnak, ktorá má zvláštnosť pri tvorbe veľmi veľkej hlavičky, ktoré dosahujú niekedy až hmotnosť 300 až 500 g, tvorenej zo 4 až 6 strúčkov. Je veľmi chutný, jeho chuť pripomína skôr chuť póru, čiže nie je až taká silná. Konzumuje sa surový v šaláte alebo pečený v rúre alebo sa používa ako bežný cesnak, pričom nemá takú výraznú cesnakovú chuť.

Výsadba sa vykonáva na jeseň alebo na konci zimy / skoro na jar. Vzdialenosť vedľa seba by mala byť 15 cm a ďalší riadok 30 cm. Cesnak potrebuje pravidelné odburinenie tak aby sme neporušili korene. Zabezpečte zavlažovanie v suchom období na zlepšenie výnosu. Rovnako ako u všetkých odrôd palčiakov, odporúčame odstrihnúť kvetinovú stonku, ak presahuje 10-15 cm kvôli podpore zväčšenia strúčkov.

Zber vykonávame, keď stonky zožltnú. Odstráňte strúčiky a uložte ich na suchom a vetranom mieste.

1 strúčik má cca 20 až 30 gramov.

14,50 €

Balenie: 5 strukov

Viac o Sloňom cesnaku tiež aj na FB stránke p. prof. Ing. Hričovského:

Prečítajte si