Výborná rada – vzdušné zaštipovanie
Využitím nového postupu – tzv. . vzdušného zaštipovania korienkov je v zakoreňovačoch možné vypestovať bez rozsádzania, rastlinky s neuveriteľne bohatou sústavou korienkov. Princíp je veľmi jednoduchý, prirodzený a hlavne spoľahlivo fungujúci. Z fyziológie rastlín je známe že zaštipnutím vrcholu korienka dochádza k vytváraniu nových mladých bočných korienkov. Prakticky sa táto skutočnosť využíva pri presádzaní – pikírovaní mladých rastliniek s čím súvisia už hore uvádzané ťažkosti. Tento spôsob sa môže označiť aj ako ručné zaštipovanie korienkov. Aj keď je ľudská ruka najdokonalejší pracovný nástroj, predsa len v porovnaní s jemnou rastlinkou je to príliš hrubý nástroj, a preto sa jemnému zaobchádzaniu musíme naučiť. Nie vždy sa však podarí presne to čo chceme a v prípade pikírovania na to doplácajú rastlinky. Vzdušné zaštipovanie korienkov je jemnejšie pre rastlinku , jednoduchšie pre Vás. Stačí ak zakoreňovač uložíte na podložku, z hustého pletiva, ktorá je uložená tak, aby pod ňou mohol voľne prúdiť vzduch a všetko ostatné je už zázrak prírody. Po vyklíčení semienok, klíčny korienok postupne prerastá objemom pôdy v zakoreňovači až sa dostane na jeho dno. V bežne používaných zakoreňovačoch sa korienok ohne a určitý čas sa otáča po dne zakoreňovača. Na škodu rastlinky i jej pestovateľa. V prípade zakoreňovačov ktoré dno nemajú, prerastie tento korienok cez sieťku na podložke a na vzduchu jeho špička uschne. A v tom je ten vtip. Zaschnutím špičky korienka dochádza k tvorbe minimálne dvoch nových bočných korienkov ktoré tak ako pred nimi prvý klíčny, prerastú cez sieťku na podložke, dôjde k zaschnutiu ich špičky a tvorbe nových rozvetvení korienkov. A tento dej sa neustále opakuje a opakuje a opakuje k všeobecnému prospechu rastlinky a našej spokojnosti, bez námahy.
Špecifické požiadavky jednotlivých druhov
Zeler (buľvy)
Termín výsevu mesiac najneskôr – III.
Miesto výsevu – skleník, fóliovník
Čas klíčenia v dňoch – 18-30
Teplota klíčenia v stupňoch Celzia – 18-22
Rajčina
Termín výsevu mesiac najneskôr – zač. III.
Miesto výsevu – skleník, fóliovník
Čas klíčenia v dňoch – 8-20
Teplota klíčenia v stupňoch Celzia – 18-25
Paprika
Termín výsevu mesiac najneskôr – stred II. – zač. III.
Miesto výsevu – skleník, fóliovník
Čas klíčenia v dňoch – 10-20
Teplota klíčenia v stupňoch Celzia – 20-25
Plodová zelenina
Termín výsevu na predpestovanie priesad je od polovice marca do konca marca. Doba predpestovanie priesad je 55-60 dní na výsadbu od polovice mája. Pre klíčenie plodovej zeleniny je optimálna teplota 25-30o C. Po vzídení, keď sa objavia prvé klíčky znížime teplotu na 15-18o C cez deň a 12-14o C cez noc na dobu 7-10 dni.. Po tomto čase sa upraví teplotný režim tak, aby počas slnečného dňa bola teplota 19-22o C, pri slnečnom a 17-19o C pri zamračenom dni, a v noci 12-14o C. Zásadne sa vyhýbame poklesu teplôt pod 10o C. Priesad sú náročné na svetlo. Pri jeho nedostatku vyrastajú slabé, vytiahnuté a málo odolne rastliny. Zavlažujeme zásadne z rana vodou teplou ako je vzduch. Zavlažovať treba, keď povrch pôdy začne zasýchať. Pozor na premokrenie, kedy hrozí padanie klíčnych rastlín.
Rajčiaky
Optimálna teplota pri klíčení je 25 – 28 °C a striedavá v rozmedzí 12 – 33 °C. Po vzídení je v prvom období optimálna takáto teplota cez deň i v noci. Keď sú rastliny staršie, je vhodné postupne znížiť nočné teploty na 15 – 20 °C. Predpestovanie priesad: Priesady dopestovávame s koreňovým balom. Semená sejeme do zakoreňovačov 3 x 3 cm a potom presadíme do zakoreňovačov 7 x 7 cm v rípade rýchlenia, alebo priamo do zakoreňovačov vysejeme do zakoreňovačov 5 x 5 cm v prípade poľného pestovania.. Dostatok fosforu zabezpečíme prihnojovaním. Správne vypestované sadenice majú byť zdravé, nízkeho vzrastu, s násadou prvého súkvetia.
Paprika
Je teplomilná rastlina, požiadavky má podobné ako rajčiak. Na klíčenie je optimum teploty 26 – 30 °C. Pri pestovaní priesad je vhodná denná teplota 27 °C a nočná 16 °C. Predpestovanie priesad: Osivo vysievame do zakoreňovačov 5 x 5cm pre poľné pestovanie v horších podmienkách, 3 x 3 cm pre poľné pestovanie v dobrých podmienkách alebo 7 x 7 cm na rýchlenie. Dávame prednosť vysádzaniu po jednej rastline, pri rýchlení v nevykurovaných rýchliarňach môžeme vysádzať po dve rastliny. Priesadám zabezpečíme dostatok svetla a vlahy.
Čili
Rovnako ako paprika aj čili sa vysieva v zime. Ideálnym mesiacom na vysievanie semienok je január či február. Dôvodom je, že niektoré druhy majú dlhšiu dobu klíčenia. Čili papričky nájdete tiež v bohatej ponuke, takže máte z čoho vyberať. Samozrejme, ak budete pestovať viac odrôd, tak si nezabudnite výsevy dôkladne označiť. Semienka si vyžadujú dostatok svetla a vlhký substrát. Niektorí záhradkári zvyknú semienka pred výsevom na 3 hodiny namočiť, aby nabrali vlhkosť. Teplota počas klíčenia je vhodná okolo 25 °C. Po vyklíčení je dôležité zabezpečiť rastlinkám dostatok svetla.
Uhorky šalátové
Na úspešné rýchlenie treba, aby priesady zodpovedali vysokým požiadavkám akosti. Sú náročné na teplotu a vysokú vzdušnú vlhkosť. Na klíčenie je optimum teplôt 30 – 35 °C, pre priesady 24 – 26 °C. Pri nižšej intenzite svetla nižšia aj teplota, nie však pod 18 °C. Nočná teplota a teplota zeminy 18 – 19 °C. Predpestovanie priesad: Semená vysievame do hĺbky 1 cm tak, že každé samostatne položíme naplocho. Výsevy udržujeme v teplom a vlhkom prostredí. O tri až päť dní po vzídení, keď sa klíčne listy začnú oddeľovať, presádzame rastlinky do črepníkov alebo zakoreňovačov. Semeno môžeme vysievať priamo do črepníkov alebo zakoreňovačov naplnených do polovice zeminou. Postupne ako rastliny rastú, zeminu prisypávame.
Hlúboviny
Karfiol
Nie je taký náročný na teplo ako ostatné hlúboviny. Optimálne teploty sú okolo 15 – 18 °C, ale bez poškodenia znáša aj teploty pod 10 °C. Skôr mu škodia vyššie teploty, ktoré spôsobujú vytiahnutie rastliny a nadmernú tvorbu listov, čím sa predlžuje vegetačné obdobie, odďaľuje sa tvorba ružíc. Na klíčenie semien je optimálna teplota 20 – 25 °C. Pri pestovaní priesad nie je dobré, ak sú teploty pred výsadbou nad 16 °C, pretože po presadení do studenej pôdy dochádza k negatívnemu vplyvu na koreňový systém. Karfiol má takisto veľké nároky na vlhkosť pôdy aj vzduchu. Zavlažovať musíme pravidelne, aby koreňový kŕčik nezaschol – nezdrevnatel, čo by malo za následok predčasnú tvorbu ružíc. Presný termín sejby závisí od času, keď chceme karfiol vysádzať.: Priesady predpestujeme v balíčkoch 5 x 5 cm
Kaleráb
Platia podobné zásady ako pri karfiole s tým, že teplota má byť cez deň 20 – 22 °C a cez noc 13 – 15 °C. Semeno vyklíči o tri až štyri dni. Zavlažovať je najvhodnejšie, keď svieti slnko. Nadmerné zálievky a husté výsevy majú za následok padanie klíčiacich rastlín. Predpestovanie priesad: Dopestujeme sadenice s koreňovým balom v 6 cm črepníkoch alebo v balíčkoch s rozmermi 5 x 5 cm. Počas dopestovania musíme venovať pozornosť prevencii proti chorobám, najmä proti plesni kapustovej.
Hlávkový šalát
Pri predpestovaní sadiva je vhodné na vzídenie dodržať teplotu 20 – 25 °C, potom je optimum dennej teploty 18 – 20 °C a nočnej 12 – 14 °C. Predpestovanie priesad: Najvhodnejšie spôsoby sú buď v balíčkoch 5 x 5 cm alebo v zakoreňovačoch s priemerom 5 cm.. Správne dopestované priesady majú mať pred vysádzaním šesť až osem pravých listov. Predpestovanie trvá päť až deväť týždňov.
Tip
Všetky predpestované priesady je vhodné pred výsadbou otužovať.